سامانه باور

آزمون وسواس

زمان : 5 دقیقه

قیمت:34,000 تومان

معرفی


اختلال وسواس جبری یا همان اختلال وسواس فکری عملی اختلالی است که در آن فرد افکار، تکانه ها و احساس ناخواسته و تکرارشونده ای دارد که باعث می شود به طور مکرر دست به انجام کارهای تکراری بزند.


منظور از وسواس فکری عبارت است از افکار، تصویر های ذهنی، یا میل های ناگهانی به انجام کاری یا گفتن چیزی است که فرد را ناراحت می کند و دایماً هم در ذهن تکرار می شوند.


 منظور از وسواس عملی، رفتارهایی است که فرد احساس می کند مجبور است آن ها را تکرار کند تا اضطرابش کاهش پیدا کند یا جلوی یک اتفاق بد گرفته شود.


 اختلال وسواس فکری به عنوان یکی از شایع ترین اختلالات روانشناختی در دنیا به شمار می آید، این اختلال مربوط به بازه زمانی و یا رده سنی خاصی نیست و در هر سنی ممکن است در فرد ایجاد شود.


 مقیاس ییل براون آزمونی برای ارزیابی میزان شدت اختلال وسواس فکری-عملی (OCD) و نظارت بر بهبود آن در طول درمان است.


گروه هدف


نوجوانان و بزرگسالان


معیارهای مورد سنجش


این پرسشنامه شدت وسواس به صورت کلی و همچنین شدت افکار وسواسی و اعمال وسواسی را به صورت جداگانه می سنجد.


نحوه اجرای آزمون


پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای مقیاس وسواسی اجباری ییل-براون (Y-BOCS) طراحی شده است و پاسخدهی به آن حدود ۵ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.


لطفاً هر سؤال و گزینه‌های مربوط به آن را با دقت بخوانید و در مورد 7 روز گذشته (از جمله امروز)، فکر کرده و برای هر پرسش، یکی از گزینه‌ها را انتخاب کنید.


نحوه تحلیل


تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.


منبع:


Goodman, W. K., Price, L. H., Rasmussen, S. A., Mazure, C., Fleischmann, R. L., Hill, C. L., Heninger, G. R., & Charney, D. S. (1989). The Yale-Brown Obsessive Compulsive Scale. I. Development, use, and reliability. Archives of general psychiatry46(11), 1006–1011. https://doi.org/10.1001/archpsyc.1989.01810110048007جهت استفاده از این محصول باید در سامانه باور عضو شوید. اگر از قبل در این سامانه حساب ایجاد نموده اید بر روی ورود به باور کلیک کنید در غیر این صورت روی گزینه عضویت کلیک نمایید.