سامانه باور

آزمون افسردگی پس از زایمان

زمان : 5 دقیقه

قیمت:30,000 تومانمعرفی


 افسردگی حوالی زایمان (peripartum-depression) با احساس غمگینی، بی اشتهایی، عدم احساس لذت، تحریک­ پذیری و کاهش اعتماد به نفس، افکار خودکشی و یا آسیب زدن به نوزاد مشخص می گردد. این اختلال، یکـی ازشـایعتـرین اخـتلالات روانشناختی در زنان باردار است که حداکثر طی چهار هفتـه اول بعـد از زایمان شروع می شود. بین ۱۶ تا ۴۰ درصـد زنـان، افـسردگی حوالی زایمان را تجربه می کنند. در ۵۰ درصد موارد این دوره افسردگی پیش از زایمان و در زمان بارداری شروع می شود.


افـسردگی حوالی زایمان کیفیت ارتباط عاطفی مادر با کودک را تغییر می دهد و روابط درون خانواده، بهداشت روان خانواده و جنبه هـای مختلـف رابطه با همسر را تحت تاثیر قرار می دهد. از طرفی، روابط سطحی بین مادر و کودک، تحول شناختی کودک را به طور جدی تحت تأثیر قرار می دهد و او را دچار اختلالات رفتاری و تأخیر در یادگیری می کند. 


 آزمون افسردگی پس از زایمان ادینبرگ ابزاری کارآمد برای سنجش و غربالگری سریع این اختلال است.


جامعه هدف


زنان باردار یا زنانی که به تازگی زایمان داشته اند.


معیارهای مورد سنجش


هدف از این آزمون ارزیابی و سنجش اختلال افسردگی پس از زایمان است.


نحوه اجرای آزمون


پرسشنامه الکترونیکی زیر بر مبنای نسخه ترجمه شده ﻣﻘﻴﺎﺱ افسردگی پس از زایمان ﺍﺩﻳﻨﺒﺮﮒ (Edinburgh Postnatal Depression Scale) یا  EPDS است و پاسخدهی به آن حدود ۵ دقیقه زمان می برد. پرسشنامه را می توانید در رایانه شخصی و یا تلفن همراه هوشمند خود پاسخ دهید.


سوالات زیر را خوانده و بر اساس احساسات خود در طی یک هفته اخیر به آن ها پاسخ دهید.


نحوه تحلیل


تحلیل این آزمون به صورت خودکار توسط سامانه انجام شده و بلافاصله پاسخ پرسشنامه به شما اعلام می گردد.


منبع:


Cox, J. L., Holden, J. M., & Sagovsky, R. (1987). Detection of postnatal depression: development of the 10-item Edinburgh Postnatal Depression Scale. The British journal of psychiatry150(6), 782-786.جهت استفاده از این محصول باید در سامانه باور عضو شوید. اگر از قبل در این سامانه حساب ایجاد نموده اید بر روی ورود به باور کلیک کنید در غیر این صورت روی گزینه عضویت کلیک نمایید.